Tusk o reparacjach. Te słowa zszokowały Polaków

Donald Tusk o reparacjach wojennych, a właściwie o idei domagania się ich od Niemiec, wypowiada się dziś sceptycznie. Mówiąc konkretniej: jest przeciwnikiem podejmowania przez polski rząd takich kroków. Nie zawsze jednak tak było.

Wysokość reparacji wojennych, których Polska miałaby domagać się od Niemiec szacuje się na kilkaset miliardów dolarów. Nic więc dziwnego, że Berlin od lat usiłuje całkowicie wyciszyć temat i trzyma się wersji, że Polska (a właściwie PRL) zrzekła się ich przed laty.

Prawo i Sprawiedliwość ma jednak zamiar spełnić swoje obietnice sprzed lat. Mówi się o wysłaniu oficjalnej noty dyplomatycznej do Berlina. Takiemu rozwiązaniu stanowczo sprzeciwia się opozycja, gdyż – ich zdaniem – mogłoby to… pogorszyć stosunki polsko-niemieckie. Rządzący uważają jednak, że nasi zachodni sąsiedzi powinni zapłacić za zrównanie z ziemią Warszawy oraz zniszczenie niemal całego kraju.

Donald Tusk o reparacjach. Media przypominają wypowiedź szefa PO

Dziś w oczach sympatyków frakcji rządzącej Platforma Obywatelska uchodzi za opcję proniemiecką. Po stronie Niemiec liberałowie stoją na pewno w kwestii wojennych reparacji. Dziś Tusk mówi o populizmie i nieodpowiedzialności rządzących. Co jednak mówił sam, zaledwie w 2004 roku? Przypomniał to dziś serwis niezalezna.pl.

„Polacy są zaniepokojeni przede wszystkim tym, co obserwujemy w Niemczech” – tak o polityce naszych zachodnich sąsiadów, a przy tym kwestii reperacji wojennych mówił Donald Tusk. Jak to możliwe? Debata odbyła się… w sierpniu 2004 roku i zakończyła się niemal jednogłośnym podjęciem uchwały. Wówczas klasa polityczna mówiła jednym głosem, dziś otwarcie widać jednak również opcję proniemiecką.

„Czas pokuty za takie winy Niemiec nigdy się nie kończy” – grzmiał wówczas aspirujący do rządzenia krajem Tusk.

Co więcej, późniejszy premier wypowiedział przed osiemnastoma laty słowa, które dziś najpewniej uznałby za skandaliczne. „Otóż ta wrażliwość dzisiaj mówi nam, że Niemcy chcą wyzbyć się historii, że dzisiaj Niemcy niezależnie od tego, jaką partię polityczną tam reprezentują, chcieliby w dużej mierze napisać jednak tę historię na nowo, a najlepiej o niej zapomnieć” – mówił Donald Tusk.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Skomentuj ten artykułx