Strona głównaBiznes500 plusZmiany w 500 plus. Tysiące rodzin może stracić pieniądze, rząd szuka oszczędności

Zmiany w 500 plus. Tysiące rodzin może stracić pieniądze, rząd szuka oszczędności

Rząd chce przeforsować zmiany w 500 plus jeszcze w 2021 roku, a wdrożyć w 2022 r. Choć teoretycznie nowelizacja ustawy nie pozbawia dostępu do pieniędzy żadnych obywateli, w praktyce może okazać się, że świadczenie może nie trafić do ogromnej liczby rodzin. Tłumaczymy, na czym mają polegać zmiany w programie Rodzina 500 plus i czym mogą skutkować.

To nie jest dobry pomysł – apeluje spora grupa senatorów. Zjednoczona Prawica znów chce „grzebać” w swoim sztandarowym programie socjalnym. Sęk w tym, że zamiast go udoskonalać, rządzący – zdaniem wielu – utrudnią życie rodzinom. 

[irp posts=”4479″ name=”Nie uwierzycie, ile kosztuje jedno piwo w restauracji Magdy Gessler. Jak to możliwe?””]

Zmiany w 500 plus 2021 i 2022. Rodziny stracą pieniądze?

Pieniądze, które trafiają do polskich rodzin w ramach programu 500 plus niejednokrotnie bywają zbawieniem dla najuboższych. Ci – bardzo często – są wykluczeni cyfrowo. Wbrew pozorom, to w Polsce wciąż bardzo częste zjawisko. Zwłaszcza na wsiach. Na to właśnie zwracają uwagę komisje senackie, które protestują przeciwko zmianom w programie. 

CZYTAJ DALEJ POD REKLAMĄ

[irp posts=”4496″ name=”Tusk wysuwa poważne groźby. Te słowa byłego premiera bardzo niepokoją”]

Zmiany w 500 plus, które rząd chce przeforsować jeszcze w 2021 roku i wdrożyć od 2022 r. mają polegać m.in. na tym, że:

  • Pieniądze w ramach 500 plus będą wypłacane wyłącznie przelewem na konto
  • Wniosek o przyznanie świadczenia na kolejny rok będzie można składać tylko przez Internet
  • Koordynacją programu Rodzina 500 plus zajmie się ZUS

Wszystkie z powyższych punktów są w pewnym stopniu kontrowersyjne. Szczególnie jednak drugi. Wykluczenie cyfrowe w Polsce wciąż występuje, a obywatele nim dotknięci niekoniecznie poradzą sobie z dotarciem do urządzeń, a przede wszystkim osób, które mogłyby pomóc im poprawnie złożyć wniosek o przyznanie 500 plus. 

ZUS a 500 plus

Kolejna kontrowersja to przekazanie kompetencji związanych z 500 plus Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Instytucja ta i tak od lat uznawana jest za niewydolną i fatalnie zorganizowaną. Skoro zatem mieliśmy spore zamieszanie, gdy zajmowały się tym Samorządy, możemy sobie tylko wyobrazić, co będzie po wdrożeniu zmian. 

Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez dotychczasowe organy. Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń – maj 2022 r. Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 r. – podał serwis Money.pl.

Wyciekają dramatyczne szczegóły. Tak umierał syn Danuty Holeckiej

Julian Dunin-Holecki, syn znanej dziennikarki Danuty Holeckiej, zmarł niedawno w wieku zaledwie 31 lat. Jego śmierć była wynikiem...

Jest ostateczna wersja prokuratury. Podano przyczynę śmierci Juliana Dunina-Holeckiego

Kilka dni temu zmarł Julian Dunin-Holecki, syn byłej gwiazdy Telewizji Polskiej, Danuty Holeckiej. Mężczyzna zmarł w wieku zaledwie...

Powołano specjalny zespół w sprawie śmierci Kubicy

W bardzo młodym wieku zmarł zawodnik GKS-u Futsal Tychy Piotr Kubica, który miał zaledwie 34 lata. Informacje o...

Smutne informacje z USA. Chodzi o Maxa Kolonko

Nie tak dawno był szanowanym i uznawanym w środowisku dziennikarzem. Przed laty Mariusz Max Kolonko był korespondentem polskich...

Ostatnie newsy