Strona głównaBiznes500 plus12-latka urodziła dziecko. Zdecydowano, czy niepełnoletnia matka otrzyma 500 plus

12-latka urodziła dziecko. Zdecydowano, czy niepełnoletnia matka otrzyma 500 plus

Czy niepełnoletnia matka może otrzymać 500 plus po urodzeniu dziecka? To – jak zresztą wiele innych aspektów – nie do końca było sprecyzowane w pierwotnej wersji ustawy autorstwa PiS. Wiemy już jednak, jak wygląda procedura.

Coraz częstsze w Polsce stają się przypadki, gdy nastolatki rodzą dzieci. Zwykle są to osoby w wieku od 15 lat wzwyż. Niestety, spotykamy się również z sytuacjami dosłownie szokującymi. Taki miał miejsce chociażby trzy lata temu na Śląsku, gdzie dziecko urodziła 12-latka. Ciążę przyjęli lekarze w szpitalu w Bielsku-Białej.

CZYTAJ TAKŻE: Donald Tusk powiedział, co zrobi z 500 plus. Koniec złudzeń

500 plus – niepełnoletnia matka może otrzymać świadczenie? 

Tak, 500 plus może zostać przyznane, gdy dziecko zostanie urodzone przez niepełnoletnią kobietę. Jednak pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim pieniędzmi dysponować musi prawny opiekun matki i dziecka. Ewentualnie pełnoletni ojciec dziecka. 

CZYTAJ DALEJ POD REKLAMĄ

A kiedy niepełnoletnia matka może sama wnioskować o 500 plus? Otóż może to zrobić po ukończeniu 13. roku życia. Jednak i w takim przypadku potrzebować będzie zgody rodziców. W przypadku „dziecka, które urodziło dziecko”, tak jak we wspomnianym przypadku 12-letniej matki z Częstochowy, o świadczenie wnioskować musi osoba dorosła. 

Ciąża poniżej 15. roku życia

Ciąża dziewczynki mającej poniżej 15 lat to dopiero początek kłopotów. Zarówno dla matki, która będzie musiała bardzo wcześnie zmierzyć się z macierzyństwem i zapewnić dziecku bezpieceństwo i opiekę, której przecież sama ciągle potrzebuje, jak i dla ojca. Ten, za obcowaniei płciowe z osobą nieletnią, poniżej 15. roku życia, będzie musiał stanąć przed sądem. 

Jest to bowiem przestępstwo ścigane z urzędu, uznawane za akt pedofilski.  

Według danych GUS, co roku około 20 000 tysięcy nastolatek rodzi dzieci. Paradoksalnie zjawisko to może maleć, jeśli polski system szkolnictwa poprawi jakość edukacji seksualnej. Jak bowiem wiadomo, nastoletnie dziewczynki odkrywając swoją seksualność, niemal nigdy nie pytają o radę osób starszych, mających doświadczenie i wiedzę chociażby w kwestii antykoncepcji. Nie pytają o to zwłaszcza rodziców. Trudno się temu dziwić. Seksualność jest przecież bardzo intymną sferą, o której często obawiają się rozmawiać nawet dorośli. 

CZYTAJ TAKŻE: Planowana jest likwidacja 500 plus? Minister Marlena Maląg zaprzecza

Smutne doniesienia się potwierdziły. Chodzi o Elżbietę Jaworowicz

Przez dekady była postacią kultową. Przede wszystkim niezwykle rozpoznawalną. Elżbieta Jaworowicz i jej "Sprawa dla reportera" przetrwała naprawdę...

Dagmara z „Królowych życia” wróci do więzienia? Szokujące doniesienia obiegają sieć

Temat Dagmary Kaźmierskiej znowu szerokim echem odbija się w mediach internetowych. Gwiazda popularnego programu "Królowe życia" znalazła się...

Czy Michał Probierz ma żonę i dzieci? Będziecie w szoku: Jak na 51-latka – nieźle

Michał Probierz zyskuje coraz większą popularność wśród kibiców. Selekcjoner reprezentacji Polski odmienił grę biało-czerwonych, a sam dał poznać...

Była prawdziwą damą. Smutne wieści z domu Beaty Tyszkiewicz

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że Beata Tyszkiewicz będzie w show-biznesie do końca swoich dni. Prawdziwa dama,...

Ostatnie newsy