Donald Tusk powiedział, co zrobi z 500 plus. Koniec złudzeń

Donald Tusk powiedział, co zrobi z 500 plus, jeśli jego ugrupowaniu uda się odzyskać władzę w Polsce. Co ciekawe, powracający na polską scenę polityk zaprzeczył słowom doradcy Platformy – Andrzeja Rzońcy. Jak usłyszeliśmy, Tusk chce utrzymać flagowy program socjalny rządu PiS / Zjednoczonej Prawicy.

Tusk nie zgadza się z Prawem i Sprawiedliwością w większości kwestii. Zwłaszcza światopoglądowych. Ale i politykę gospodarczą obecnego rządu zdarzało mu się krytykować. Głównie z zagranicy, gdy pełnił funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej oraz później – już jako przewodniczący EPL. Początkowo nie był specjalnym zwolennikiem programu 500 plus.

Cios dla sympatyków ojca Rydzyka: To prawdopodobnie koniec

Czy miał fanów? Trudno powiedzieć. Raczej ludzi, którzy naprawdę mocno starali się wierzyć w jego żarliwy katolicyzm. Ojciec Tadeusz Rydzyk na przestrzeni ponad trzech...

Wyciekły wewnętrzne sondaże PiS-u! Onet: to zmienia wszystko

Z siedziby PiS przy Nowogrodzkiej znów są "wycieki". Jarosław Kaczyński bez wątpienia nie jest tym faktem zachwycony. Tym bardziej, że do zakulisowych działań jego...

Polacy w pośpiechu pobierają swoje pieniądze. Będą kolejki do bankomatów?

Coraz szersze rzesze klientów polskich banków decydują, by jednak gromadzić swoje oszczędności w gotówce. Polacy niemal masowo zaczynają wybierać pieniądze z bankomatów, a także...

Z czasem jednak się to zmieniło. Zresztą Tusk nie jest pierwszym politykiem stojącym w opozycji wobec rządów PiS, który „przekonał się” do idei przyznawania polskim rodzinom 500 złotych na dziecko. Zwłaszcza, gdy program socjalny okazał się tak wielkim sukcesem.

Donald Tusk o programie 500 plus. Nie zostanie zlikwidowany

Dziś, jak już informowaliśmy, Donald Tusk starł się z dziennikarzem TVP Info. Wysłannik Telewizji Publicznej pytał byłego premiera między innymi o nepotyzm rzekomo panujący w Trójmieście, gdzie władzę dzierży Platforma Obywatelska. Padło ponadto pytanie o 500 plus, które – zdaniem konserwatywnych komentatorów – Platforma Obywatelska zlikwiduje, gdy tylko odzyska władzę.

500 plus zostanie utrzymane, jeśli będziecie rządzić? – zapytał na dzisiejszej konferencji prasowej dziennikarz TVP Info. – Tak – odpowiedział krótko Donald Tusk. Oponent w dyskusji drążył jednak temat. Przypomniał Tuskowi o tym, że doradca Platformy Obywatelskiej, profesor Rzońca, proponował zlikwidowanie prorodzinnego programu.

Profesor Rzońca nie jest moim doradcą – powiedział Tusk.

Ale był Platformy doradcą – kontrował dziennikarz Telewizji Publicznej.

Chciał pan odpowiedź, ma pan odpowiedź – skwitował dyskusję były premier.

https://www.youtube.com/watch?v=2i8YK0t1J-g

Liczba beneficjentów 500 plus

500 plus zmieniło życie milionów obywateli. Udało się niemal do zera zredukować wskaźnik ubóstwa wśród dzieci. Liczba beneficjentów programu to – rokrocznie – około 2,5 mln dzieci z około 3,5 mln rodzin.

Od początku istnienia programu (2016) do dziś z budżetu państwa do rodzin trafiło grubo ponad 100 mld złotych. Trudno co prawda ustalić, ilu osobom i rodzinom przysługuje świadczenie. Rząd dysponuje natomiast danymi na temat tego, ile gospodarstw domowych postanowiło ubiegać się o 500 złotych na dziecko. Jak bowiem wiadomo, pieniądze nie są przyznawane „z automatu”, a trzeba w odpowiednim terminie o nie wnioskować. Co roku liczba beneficjentów jest podobna, choć oczywiście różni się o kilkadziesiąt tys. osób.

CZYTAJ TAKŻE: Via Carpatia, czyli autostradą z Polski do Grecji – kiedy będzie gotowa droga S-19? Padł konkretny termin

Najnowsze artykuły