Rząd zwolni emerytury z podatku! Ale musisz spełnić jeden warunek

Ola Niziołek
Ola Niziołek
Dziennikarka działu Show-biznes w mPress.pl. Interesuję się również tematyką społeczną.

Emerytury bez podatku już w 2022 roku? To bardzo możliwe. Niestety jednak – jak to zwykle bywa – jest jeden haczyk. Aby nie musieć odprowadzać podatku od świadczenia, trzeba będzie spełnić jeden podstawowy warunek.

Rząd ciągle głowi się, jak „ugryźć” sprawę zwolnienia emerytur z podatku. Seniorzy oraz osoby zbliżające się do wieku emerytalnego domagają się tego od wielu lat. Żadna władza nie odważyła się jednak spełnić tych próśb.

Frustracja emerytów nie może dziwić. Przez dziesięciolecia pracowali, odprowadzali podatki i płacili składki po to, by otrzymać (często symboliczną) emeryturę, która… a jakże – również jest opodatkowana. Ten absurd obowiązuje w Polsce niezmiennie, choć chyba każdy zgodzi się, że to zasady abstrakcyjne i niesprawiedliwe.

Zasiłek pogrzebowy 2022. Nowa kwota? Kto może się starać, wniosek do ZUS

Emerytura bez podatku już w 2022 r.? Tak, ale jest jeden warunek

Zjednoczona Prawica przedstawiła już swój pomysł na zwolnienie emerytur z podatku. Jednakże – jak to w naszym kraju bywa – „coś za coś”. Bo resort finansów nie chce wdrożyć takiej ulgi z pobudek moralnych, a jedynie po to, by uniknąć podwyższenia wieku emerytalnego.

Emeryci będą zachwyceni. Rząd chce wprowadzić to już za pół roku

Tego samego, który obniżyli tuż po objęciu władzy 7 lat temu. Politycy PiS i media związane z prawicą ostro krytykowały wówczas rząd Donalda Tuska za podwyższenie wieku emerytalnego. Posunięcie to było o tyle obrzydliwe, że nowe prawo działało wstecz. Zatem nawet ktoś, komu został rok do emerytury musiał zmienić plany i przepracować kolejne lata. Niewiele brakuje, by dziś PiS musiał przywrócić zmiany z czasów PO-PSL. Podwyższenie wieku emerytalnego? Rząd mówi stanowcze „nie”. Ma natomiast inny pomysł.

Pracujesz na emeryturze = nie płacisz podatku

Jednym ze zobowiązań rządu w ramach KPO (Krajowy Plan Odbudowy) jest efektywne podniesienie wieku emerytalnego. Władza chce jednak – z oczywistych względów – tego uniknąć. Ale ma inną propozycję.

Weszliśmy do restauracji Lewandowskiego i doznaliśmy szoku. Aktualne ceny są niewiarygodne

Mianowicie, aby zachęcić osoby zaawansowane wiekowo do pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego, rząd zamierza zwolnić je z obowiązku odprowadzania podatku. Ale tylko ich. Ci, którzy zechcą jednak przejść na zasłużoną emeryturę, będą musieli opodatkowywać swój przychód, którym w tym przypadku będzie świadczenie z ZUS.

– Będziemy proponowali preferencje dla osób, które będą chciały pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego – czyli otrzymują emeryturę, a np. nie będą płaciły podatku, nie będą płaciły składki mówił na antenie Tok FM minister rozwoju Waldemar Buda.

Dramat Elżbiety Jaworowicz. "Można się było tego spodziewać"
0
Skomentuj ten artykułx