Emerytura bez podatku w 2022 lub 2023 roku. Minister przedstawił szczegóły

Ola Niziołek
Ola Niziołek
Dziennikarka działu Show-biznes w mPress.pl. Interesuję się również tematyką społeczną.

Emerytura bez podatku już w 2022 lub 2023 roku? Po raz pierwszy w historii III RP taki scenariusz staje się faktycznie prawdopodobny. Zapowiedzi rządu w sprawie nowych zasad wypłacania emerytom świadczeń budzą entuzjazm. 

Polscy emeryci od dawien dawna domagają się zwolnienia ich świadczeń z podatku. Żadna władza w ostatnich dekadach nie zdecydowała się jednak nawet w tak symboliczny sposób ulżyć seniorom. Trudno dziwić się frustracji beneficjentów ZUS-owskich emerytur. Przez wiele lat ciężkiej pracy płacili przecież podatki i składki zdrowotne. Dziś nadal wypłacane im pieniądze uszczuplane są o wartość podatku.

Milionerzy. Polak wygrał milion zł. Gdy zobaczył przelew od TVN-u, mocno się zdziwił

Emerytura bez podatku w 2022 lub 2023. Plany rządu są klarowne

Jak już informowaliśmy, rząd planuje zwolnić emerytury z podatku dochodowego. Ma to zapobiec konieczności ponownego podwyższenia wieku emerytalnego. Jest zatem bardzo prawdopodobne, że już wkrótce nastąpi nowelizacja ustawy dzięki której wprowadzone zostaną emerytury bez podatku – w 2022 lub 2023 roku. Ale raczej w tym drugim.

Dramatyczna decyzja Maryli Rodowicz. To może skończyć się tragicznie

Jest jednak wymóg, który emeryt chcący pobierać nieopodatkowane świadczenie musi spełnić. Mianowicie – już po osiągnięciu wieku emerytalnego – powinien pozostać aktywny zawodowo. W skrócie: będzie otrzymywał emeryturę nieuszczuploną o podatek, lecz jednocześnie będzie musiał pracować. Tak czy inaczej w 2022 lub 2023 roku będziemy mogli pobierać emerytury bez podatku. Rząd nie wyklucza jednak całkowitego zwolnienia świadczeń z podatku, bez dodatkowych wymogów. Warunkiem jest jednak uzyskanie kolejnej kadencji i ustabilizowanie sytuacji gospodarczej w kraju.

Emerytury zwolnione z podatku, ale jest haczyk

Rozwiązanie to ma plusy i minusy. Z jednej bowiem strony taka osoba uzyska wyższy dochód. Bo oprócz świadczenia z ZUS, będzie przecież pobierała wynagrodzenie w zakładzie pracy. Negatywnym aspektem jest natomiast to, że Polacy aktywni zawodowo przez wiele dekad, wciąż nie będą mogli udać się na zasłużony wypoczynek. Co konkretnie mówią o tych planach przedstawiciele rządu?

Emeryci będą zachwyceni. Rząd chce wprowadzić to już za pół roku

– Będziemy proponowali preferencje dla osób, które będą chciały pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego – czyli otrzymują emeryturę, a np. nie będą płaciły podatku, nie będą płaciły składki – mówił na antenie Tok FM minister rozwoju Waldemar Buda.

0
Skomentuj ten artykułx