Nowa kwota zasiłku pogrzebowego na 2023 r.? Resort składa przełomową deklarację

Nowa kwota zasiłku pogrzebowego już w 2023 roku? Resort odpowiedzialny za wysokość świadczenia i zasady jego wypłacania opublikował stanowisko, które dla wielu może być mocno zaskakujące.

Od ponad dekady (dokładnie 11 lat) zasiłek pogrzebowy wynosi maksymalnie 4000 złotych. Zdania opinii społecznej na temat podwyższenia kwoty świadczenia są podzielone. Jedni są jak najbardziej za. Inni z kolei uważają, że tego typu zapomoga nie powinna w ogóle istnieć.

Zaledwie w ubiegłym roku ministrowie zapewniali, że nowa kwota zasiłku pogrzebowego na 2023 r. nie zostanie wprowadzona. Sugerowano wręcz, że bliżej jest do całkowitej likwidacji świadczenia.

Zasiłek pogrzebowy 2023 – nowa, znacznie wyższa kwota?

Wiele wskazuje jednak na to, że obecna sytuacja całkowicie zmienia optykę rządzących. Zwłaszcza, że o podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego zaczynają upominać się zorganizowane grupy. To naprawdę możliwe, że już w 2023 roku kwota rekompensaty dla rodzin zmarłych wzrośnie, i to znacząco.

Związkowcy z OPZZ – w dobie galopującej inflacji i drożyzny, pośrednio spowodowanej też wojną w Ukrainie – zaapelowali do rządu, by zasiłek pogrzebowy wzrósł już w 2023 roku, w dodatku o około 8 tys. zł. Docelowo nowa kwota zasiłku na przyszły rok miałaby stanowić 12.000 zł – 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Zarówno rządowi, jak i niezależni eksperci wyliczają jednak, że na standardowy pochówek w obecnych warunkach wystarczająca byłaby kwota 8.000 zł. Ważne jest to, że po raz pierwszy od bardzo wielu lat rząd nie mówi „nie”.

– Analizujemy postulaty związkowców, zajmujemy się sprawą – ogłosił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Trwają rozmowy. Zmiany coraz bardziej prawdopodobne

Jak się dowiedzieliśmy, resort rodziny i polityki społecznej rozmawia z inicjatorami w sprawie podniesienia wysokości świadczenia już od września. Sęk jednak w tym, że obie strony na ten moment nie spotkały się nawet w połowie. Jak bowiem zaznaczamy wyżej, związkowcy apelują o 12.000 zł. Rządzący natomiast mają inną propozycję.

Mianowicie… 5.000 zł. Ministerstwo chce zatem podnieść kwotę zasiłku pogrzebowego na 2023 roku o zaledwie 1.000 zł. Jedni uważają, że – skoro przez ponad 11 lat nic się nie zmieniało – lepsze to, niż nic. Większość zrzeszonych twierdzi jednak, że rządowa propozycja to kpina. Natomiast rzeczone 8.000 zł – sugerowane przez ekspertów – to absolutne minimum w dobie trwającego kryzysu.

2 KOMENTARZE

guest
2 komentarzy
Wg najszarszych
Wg najnowszych Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anka
Anka
4 miesięcy temu

Kupują głosy nawet tych którzy już wybierają się na tamten świat…

Jan
Jan
4 miesięcy temu

Pewnie PO mysł totalnej opozycji


2
0
Skomentuj ten artykułx