Tabela eliminacji Euro 2024. Tak wygląda „polska grupa” po meczu z Wyspami Owczymi

Tabela grupy E eliminacji do Euro 2024 nie wygląda z polskiej perspektywy optymistycznie. Zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę obecną dyspozycję większości naszych kadrowiczów, a także klimat panujący wokół reprezentacji Polski.

Biało-czerwoni w bardzo słabym stylu wkroczyli w kwalifikacje do niemieckiego Euro już w marcu. To wtedy obejrzeliśmy żenujący spektakl w Pradze, gdy Czesi strzelili nam dwie bramki w niespełna dwie pierwsze minuty spotkania. Tamto starcie Polacy przegrali 1-3. 

🔥 POPULARNE DZIŚ 🔥

Następnie przyszłą wyszarpana wygrana z Albanią u siebie. Nieco poprawiła ona nastroje, ale nie na długo. Kolejne mecze (legendarna już porażka 2-3 z Mołdawią w Kiszyniowie), a także wczorajszy trudny mecz z amatorami z Wysp Owczych sprawiły, że o reprezentacji Polski znów mówi i pisze się albo krytycznie, albo wcale.

Tabela polskiej grupy (E) eliminacji Euro 2024 

Choć jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że los okazał się dla nas łaskawy i trafiliśmy do „grupy marzeń”, rzeczywistość brutalnie zweryfikowała te tezy. Bardzo dobrze punktują bowiem nie tylko Czesi, ale i Albańczycy. Tych drugich udało nam się ograć w Warszawie, ale na ten moment i tak wyprzedzają nas o 1 punkt w tabeli grupy E:

Tabela eliminacji Euro 2024 grupa E

I bez wątpienia zrobią wszystko, by w Tiranie, przed własną żywiołową publicznością, ograć będącą w kryzysie reprezentację Polski. Biało-czerwoni zagrają w Albanii już w niedzielę 10 września. Jeżeli przegrają, strata punktowa do 2. miejsca zwiększy się do 4 punktów. Natomiast w przypadku naszej wygranej, mamy szanse awansować nawet na 1. miejsce. Na pewno jednak nie będzie o to łatwo. Poza tym nawet gdyby się udało, musielibyśmy liczyć na brak wygranej reprezentacji Czech, która także zmierzy się z Albanią – 2 dni po nas. Jeśli nasi południowi sąsiedzi w Tiranie nie przegrają, pozostaną liderem grupy. Przypomnijmy, że bezpośredni awans uzyskują drużyny z dwóch pierwszych miejsc.

Mecze reprezentacji Polski pozostałe do rozegrania w el. Euro 2024:

  • Albania – Polska (10.09.2023)
  • Wyspy Owcze – Polska (12.10.2023)
  • Polska – Mołdawia (15.10.2023)
  • Polska – Czechy (17.11.2023)

Nie wszystko stracone

Jak zatem widać, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecną dyspozycję naszej drużyny narodowej, łatwo nie będzie. Oto znaleźliśmy się bowiem w sytuacji, w której nie możemy być spokojni o wygrane z takimi „potęgami” jak Mołdawia czy Wyspy Owcze. 

Na szczęście, nawet w przypadku niekorzystnych wyników w pozostałych 4 meczach kwalifikacyjnych, reprezentacja Polski może dostać się na Euro 2024 „tylnymi drzwiami”. Wszystko to dzięki nie najgorszym wynikom w ubiegłej edycji Ligi Narodów. Nimi biało-czerwoni zapewnili sobie udział w barażach. Mówiąc wprost: możemy pojechać na turniej finałowy nawet po zajęciu ostatniego miejsca w eliminacyjnej grupie E

Najnowsze artykuły