Zaskakujące informacje ws. pogrzebu F. Pieczki. Będzie miał charakter państwowy

POPULARNE DZIŚ

Franciszek Pieczka zmarł przed czterema dniami. Pogrzeb znanego aktora odbędzie się pojutrze. Jak się jednak okazało, nie będą to zwykłe uroczystości pogrzebowe. Dowiedzieliśmy się o tym dziś, za pośrednictwem jednego z państwowych resortów. O co chodzi?

Rozpaczają miliony ludzi. Odszedł bowiem nie tylko znany, ale i zasłużony oraz – nie bójmy się tego słowa – legendarny aktor. Grał zarówno Gustlika w „Czterech pancernych” w latach 60., jak i Stacha Japycza w serialu „Ranczo”, produkowanym już w XXI wieku. Słowem: człowiek-legenda.

Franciszek Pieczka – pogrzeb z honorami

Zmarły w piątek artysta był jednak zasłużony nie tylko dla polskiej kultury i sztuki. Był również bohaterem narodowym, z czego nie wszyscy zdawali sobie sprawę. Za życia odznaczono go chociażby Orderem Orła Białego.

Teraz bardzo ważne informacje w sprawie pogrzebu Franciszka Pieczki, który odbędzie się 29 września 2022 r. (Msza Św. w Warszawie Falenicy oraz pochówek w Aleksandrowie) przekazał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych zmarł 23 września w wieku 94 lat. Ostatnie pożegnanie artysty odbędzie się pojutrze w Falenicy z honorami państwowymi – przekazał szef resortu kultury.

Wielki aktor, wielki Polak

Gdyby chcieć wymienić całą filmografię i artystyczny dorobek Franciszka Pieczki, można by wyliczać w nieskończoność. Każdy znał go z innej roli, wielu nawet miało okazję spotkać go na żywo. I – bez zbędnego wybielania zmarłego – powiedzieć musimy, że dotąd nikt złego słowa o Franciszku Pieczce nie powiedział.

W pamięci widzów szczególnie zostanie zapamiętany z filmów „Ziemia obiecana”, „Potop”, „Quo vadis”, „Konopielka” czy „Jańcio Wodnik”. Szczególną popularność przyniosła mu rola Gustlika w serialu „Czterej pancerni i pies”. Pracował z najlepszymi reżyserami filmowymi i teatralnymi. Występował między innymi w Starym Teatrze w Krakowie, w Dramatycznym, Narodowym i Powszechnym w Warszawie. Grał w spektaklach Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego i Zygmunta Huebnera – wylicza TVP.

Najnowsze artykuły

0
Skomentuj ten artykułx
()
x