Zakaz handlu w niedziele w Polsce jest stopniowo wdrażany od 2018 roku. Początkowo nie mogliśmy robić zakupów „tylko w niektóre” niedziele. Natomiast dziś – po kilku latach od wejścia przepisów w życie – niedziel handlowych mamy zaledwie kilka w ciągu całego roku. Lider „Trzeciej Drogi”, Szymon Hołownia, obiecuje zmienić ustawę autorstwa PiS.
Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele wzbudziło przed kilkoma laty spore kontrowersje. Decyzja rządu Prawa i Sprawiedliwości jeszcze bardziej spolaryzowała i tak już podzielone społeczeństwo. Jedni bowiem opowiadali się za zakazem (w obronie praw pracowników), inni z kolei uznawali zakaz za bezsensowny i utrudniający życie zwykłym obywatelom.
Szymon Hołownia o zakazie handlu w niedziele: jest absurdalny
Teraz, przed wyborami parlamentarnymi, lider jednej z opozycyjnych frakcji, postanowił wrócić do tematu. Szymon Hołownia ogłosił, jako jedną ze swoich głównych obietnic wyborczych, częściowe zniesienie zakazu handlu w niedziele.
– Zniesiemy absurdalny zakaz handlu w niedzielę. Wprowadzimy dwie niedziele handlowe w miesiącu. To nasza gwarancja – przekazał w mediach społecznościowych lider „Trzeciej Drogi”.
Zniesiemy absurdalny zakaz handlu w niedzielę. Wprowadzimy dwie niedziele handlowe w miesiącu. To nasza gwarancja. #TrzeciaDroga
— Szymon Hołownia (@szymon_holownia) September 9, 2023
Niedziele handlowe i niehandlowe – zasady i wyjątki
Układ niedziel handlowych i niehandlowych w perspektywie całego roku jest bardzo złożony. Właściwie trudno się w nim zorientować i raczej każdorazowo powinno się sprawdzać w oficjalnych źródłach, czy dana niedziela jest wolna od handlu, czy stanowi tzw. wyjątek.
Co do zasady, od 2020 zakaz obejmuje prawie wszystkie niedziele, z wyjątkiem:
- ostatniej niedzieli stycznia,
- ostatniej niedzieli kwietnia,
- ostatniej niedzieli czerwca,
- ostatniej niedzieli sierpnia,
- jednej niedzieli bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Wielkanocy,
- dwóch niedziel bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Bożego Narodzenia
(źródło: Wikipedia)