Dorota Olko z partii Razem: chcemy powszechnego ubezpieczenia dla artystów

Rzeczniczka prasowa i kandydatka partii Razem Dorota Olko domaga się powszechnego ubezpieczenia dla artystów. Obecnie w naszym kraju artystów jest około 70 tysięcy i rzadko mogą oni znaleźć zatrudnienie gwarantujące im choćby świadczenia zdrowotne czy emeryturę.

Dorota Olko we wpisach na Twitterze zapowiada, że jednym z celów Lewicy po dojściu do władzy byłaby właśnie znacząca pomoc polskim artystom, którzy mówiąc oględnie, nie mają lekko.

NIE PRZEGAP!

Brak postów do wyświetlenia

„Życie artysty jest pełne sztuki, ale i niepewności. Często walki o przetrwanie. Zawody artystyczne rzadko dają możliwość zatrudnienia na umowę o pracę, a co za tym idzie – nie gwarantują ubezpieczenia zdrowotnego, urlopu macierzyńskiego, emerytury” – pisze Olko.

„Jako Lewica chcemy uczciwej kultury, dlatego wzorem Francji wprowadzimy system ubezpieczeń dla osób zajmujących się działalnością artystyczną” – dodała rzeczniczka Razem.

Artyści i problem z umową o pracę

Olko zwraca uwagę przede wszystkim na słabe zarobki artystów i ich problem ze znalezieniem stałego zatrudnienia, w którym będą mogli liczyć na umowę o pracę.

Około 60% osób zajmujących się działalnością artystyczną zarabia poniżej średniej krajowej, około 30% poniżej minimalnej. Problemem jest nie tylko sama wysokość dochodów, ale też ich stabilność. Raptem 14% artystów ma umowę o pracę” – podkreśla Olko.

Popularne dzisiaj:

Najnowsze artykuły